Cestovanie


V nemocnici vo francúzskom Valenciennes sa deti vozia na operačnú sálu v hračkárskych autách, ktoré zmierňujú stres a strach pred operáciou.

Keď kvôli pandémii zrušili lety z talianského Palerma, desaťročný chlapec sa vybral s otcom navštíviť babičku v Londýne peši. Po 2700 kilometroch, 93 dňoch a dvoch týždňoch karantény sa s dojatou starkou konečne stretli.

Sen 22-ročnej hendikepovanej študentky o výstupe na Olymp sa stal skutočnosťou, keď ju na najvyššiu horu Grécka na chrbte v špeciálne upravenom nosiči vyniesol známy športovec.

85-ročná babička sa priznala vnukovi, že nikdy nevidela more ani hory. Odvtedy spoločne precestovali 40.000 km po celých Spojených štátoch a navštívili 29 národných parkov.

Aby mohol otec letušky stráviť Vianoce so svojou dcérou, kúpil si šesť leteniek na linky, v ktorých počas sviatkov slúžila a spoločne absolvovali všetky jej lety.

Aby mohol hrdý dedko z Oregonu tráviť spoločné chvíľe so svojimi desiatimi vnúčatami, kúpil vyradený školský autobus, na ktorom ich každé ráno vozí do školy.

Muž sa plavil 85 dní na malej loďke cez Atlantik, aby v čase zrušených letov stihol prísť z Portugalska do Argentíny na oslavu 90-tych narodenín svojho otca. 

Čínsky farmár prejazdil za 24 rokov pol milóna kilometrov na motorke, kým našiel syna, ktorého ako malého uniesli ozbrojenci.

Keď študenti z anglického Bristolu zistili, že ich školník už štyri roky nenavštívil blízkych v rodnej Jamajke, poskladali sa mu na letenku.

Poštár Liu Baochao doručuje v ťažko dostupných oblastiach Číny balíky a listy ľuďom, ktorí by bez neho zostali odrezaní od sveta. 

V roku 1962 sa Japonec Kenichi Horie ako prvý sólový jachtár na svete preplavil vo veku 23 rokov cez Pacifik. Plavbu si zopakoval o šesťdesiat rokov neskôr, čím sa zároveň stal najstarším človekom, ktorí prekonal trasu medzi Japonskom a Spojenými štátmi bez zastavenia. 

Obyvatelia európskych miest čakajú na staniciach ukrajinských utečencov s transparentmi s informáciou, koľkým ľuďom vedia poskytnúť dočasné útočisko pred vojnou. 

19-ročná Belgičanka Zara Rutherfordová obletela Zem ako najmladšia žena v dejinách. Na lietadle navrhnutom v Česku a zostrojenom na Slovensku preletela počas päťmesačnej cesty viac ako 51-tisíc kilometrov ponad 5 kontinentov. Nezastavili ju mrazy, búrky, smog ani byrokracia. 

Britská spoločnosť vyvinula triskový oblek, vďaka ktorému môžu záchranári a doktori preniknúť aj do ťažko prístupných horských oblastí, kam sa sanitka ani helikoptéra nedostanú. 

Dvaja českí turisti sa rozhodli, že počas cesty okolo sveta urobia niečo pre čistejšiu planétu. Na miestach, ktoré navštívili, upratovali spolu s miestnymi obyvateľmi parky, ulice a pláže. 

Zraneného horolezcu v chorvátskych horách zachránil pred umrznutím jeho pes, ktorý ho vlastným telom zohrieval 13 hodín, kým prišla pomoc. 

Slovenská ultramaratonistka Lenka Vacvalová prebehla v Peru 850 km cez jeden z najstarších trailov na svete, a vyzbierala tak peniaze na kúpu unikátneho prístroja pre detskú onkológiu v Bratislave.  

Back to Top