Rok dobrých správ 2022
Máme pre vás dobré správy! Túto vetu chceme počuť všetci, najmä v časoch, keď cítime, že dôvodov na radosť je akosi pomenej. Hoci sa nám to tak môže niekedy zdať, dobré správy z médií nezmizli, len ich možno treba o trochu viac hľadať. Ilustrátor a režisér animovaných filmov Martin Smatana si dal tú prácu aj za nás a už po druhýkrát zozbieral 52 pozitívnych príbehov z celého sveta. Aby ich optimistický odkaz posilnil, vytvoril k nim veselé obrázky z použitého textilu. Veríme, že tieto skutočné príbehy teraz zaujmú, potešia a inšpirujú aj vás.
Keď u nás po vypuknutí pandémie začala silnieť negatívna nálada, rozhodol som sa, že proti tomu niečo urobím. Ako rodený optimista som začal aktívne vyhľadávať dobré správy z celého sveta, ku ktorým som vyrábal veselé obrázky a posielal som ich kamarátom, aby som im počas lockdownov zdvihol náladu. Z tejto kratochvíle sa nakoniec stala knižka Rok dobrých správ, ktorá vyšla v novembri 2021.
  
Na moje prekvapenie mi čitatelia začali posielať ďalšie dobré správy. Návštevné knihy na výstavách mojich textilných ilustrácií zaplnili pozitívne príbehy od množstva neznámych ľudí a v niektorých školských triedach dokonca vznikli nástenky plné dobrých skutkov. Moja zbierka pozitívnych príbehov sa aj po vydaní knižky naďalej rozrastala. A to dokonca aj v čase, kedy nás zasiahla zdrvujúca správa o vojne v susednej krajine.

Psík Patron pomohol ukrajinským pyrotechnikom nájsť 200 kusov nevybuchnutej munície, za čo si vyslúžil medailu od prezidenta Zelenského.

Na krátky čas som znovu nadobudol pocit beznádeje, no tentokrát som už vedel, ako si s ním poradiť. Bol som presvedčený, že aj na pozadí tak strašnej udalosti, akou je vojna, sa deje veľa dobrých, často nenápadných skutkov a príbehov. Začal som si ich ukladať, vystrihovať a zhromažďovať. Snažil som sa priebežne vyberať tie, ktoré ma potešili, dojali, či niečomu naučili. Každý týždeň som si zo svojej databázy dobrých správ jednu vytiahol a vyrobil som k nej obrázok. Ani som sa nenazdal, a pod rukami mi vznikol druhý Rok dobrých správ.

Brazílsky parašutista Luigi Cani vysypal počas zoskoku 100 miliónov semienok dvadsiatich siedmych druhov pôvodných drevín nad vyklčovanou oblasťou Amazonského dažďového pralesa.

Verím, že nasledovné stránky vás utvrdia v presvedčení, že aj v ťažkých časoch sa medzi ľuďmi deje veľa dobrého, a že aj malé, nenápadné gestá robia svet lepším.

Prajem vám príjemné čítanie.
MS

Do národného parku Zinave v Mozambiku sa po štyridsiatich rokoch vrátili nosorožce.

V roku 1962 sa Japonec Kenichi Horie ako prvý sólový jachtár na svete preplavil vo veku 23 rokov cez Pacifik. Plavbu si zopakoval o šesťdesiat rokov neskôr, čím sa zároveň stal najstarším človekom, ktorí prekonal trasu medzi Japonskom a Spojenými štátmi bez zastavenia.

Dvojročný Barett z Texasu objednal omylom počas hry z maminho telefónu 31 cheesburgerov. Keďže sa objednávka nedala vrátiť, mama vystrojila cheesburgerovú hostinu pre susedov z okolia.

Zraneného horolezca v chorvátskych horách zachránil pred umrznutím jeho pes, ktorý ho vlastným telom zohrieval 13 hodín, kým prišla pomoc.

Back to Top