03 / Keď sa na brehoch anglického mesta Scarborough zastavil na odpočinok polárny mrož, v meste zrušili silvestrovské ohňostroje, aby mu nespôsobili stres pred pokračovaním náročnej cesty na sever.

07 / Mačka, ktorú hasič vytiahol z trosiek po zemetrasení v Turecku, nechcela svojho záchrancu opustiť, a tak si ju hasič zobral domov.

12 / Poštári a poštárky v odľahlých častiach Islandu doručia zásielky do vzdialených domov a fariem aj podľa mapky, ktorú odosielateľ nakreslí na obálku namiesto adresy.

13 / Muž z Čile si z detského domova adoptoval 5 súrodencov, aby ich nerozdelili a mohli vyrastať spolu.

14 / Dôchodca Thor Vikström je už 60 rokov majiteľom malého kanadského ostrova na rieke Prairies. Dlhé roky odolával štedrým ponukám developerov, ktorí od neho chceli ostrov kúpiť, až ho napokon daroval národnej rezervácií, ktorá bude chrániť jeho faunu aj flóru.

15 / Dale Schroeder, slobodný a bezdetný muž, ktorý za život vlastnil iba tri páry nohavíc, daroval po 67 rokoch práce svoje celoživotné úspory 33 cudzincom. Vďaka peniazom na školné sa z nich stali učitelia, terapeuti či doktori, a neskôr dali dokopy skupinu Dale´s kids – Daleove deti.

17 / Vodič bratislavskej električky rozvešia každý rok na svoje narodeniny po vozidle cukríky, a pripraví pre cestujúcich malé občerstvenie. Tí sa mu odvďačujú spevom, vinšami či odkazmi na papieri.

19 / Deti hospitalizované počas zimných mesiacov v nemocnici v Colorade si môžu čas mimo domova krátiť kreslením snehuliakov. Personál snehuliakov následne postaví podľa ich kresieb na dvore nemocnice.

20 / Keď sa 84-ročný vojnový veterán z Taiwanu dozvedel, že jeho rodnú štvrť plánujú zbúrať, natrel desiatky domov veselými farbami. Dúhová dedina – Rainbow Village sa zakrátko stala vyhľadávaným miestom a kultúrnym dedičstvom, ktoré už nebolo možné zrovnať so zemou.

21 / V anglickom mestečku Beverley si nechali vianočný stromček aj šesť mesiacov po sviatkoch, aby ochránili vtáčiu rodinku, ktorá v strome zahniezdila počas Vianoc.

24 / Pred finálovým pretekom Olympijských hier v Tokiu nastúpil Jamajský bežec na zlý autobus a odviezol sa na opačný koniec mesta. Vďaka okoloidúcej žiačke, ktorá mu darovala svoje vreckové na taxík, závod nielenže stihol, ale aj vyhral. Po skončení preteku športovec dievčinu vyhľadal a zlatú medailu jej venoval.

25 / 140 záchranárskych psov z celého sveta hľadalo spolu so svojimi cvičiteľmi preživších pod troskami budov v zemetrasením zasiahnutom Turecku. Psíkov, ktorí musia bežne cestovať v tmavých, chladných a hlučných batožinových priestoroch lietadiel, prepravila domov spoločnosť Turkish Airlines na znak vďaky prvou triedou.

28 / 5-ročný chlapec z Berlína pozval všetkých spolužiakov zo škôlky, aby sa stali svedkami jeho adopcie. Prišla celá trieda.

29 / Brazília prvýkrát preložila ústavu do jazyka pôvodných obyvateľov. Na preklade základného dokumentu štátu do amazonského jazyka „nheengatu“ sa podieľalo 15 domorodých prekladateľov.

30 / Muž z Austrálie chodí už 63 rokov darovať krvnú plazmu. Jeho vzácne a silné protilátky, ktoré dokážu liečiť ochorenie krvi u novorodencov, pomohli zachrániť už dva milióny životov.

38 / V spomienke na to, ako kvôli svojmu židovskému pôvodu nemohla Hilda chodiť do školy, sa táto Nemka rozhodla podporovať pravidelnou čiastkou vzdelanie jedného dieťaťa v Afrike. Keď sa z neho stal hlavný poradca OSN pre ľudské práva, pomenoval po Hilde organizáciu podporujúcu vzdelávanie chudobných deti v Keni, ktorú založil, a pozval ju na návštevu svojej rodnej obce, kde ju vyhlásili za kráľovnú.

41 / Dievčatko z mexickej Sonory napísalo list Ježiškovi, a pripevnený na balónik ho vypustilo do neba. Balónik preletel až za hranice a po prasknutí dopadol neďaleko domu istého Američana. Ten sa obrátil na mexickú rozhlasovú stanicu a následne sa spojil s rodičmi dievčatka, ktorým darčeky osobne priniesol.

43 / Štyri malé deti, ktoré prežili pád lietadla v Kolumbii, našli po 40 dňoch v Amazonskom dažďovom pralese živé a zdravé. Najmladšie malo iba 11 mesiacov a prežilo najmä vďaka najstaršej 13-ročnej sestre, ktorá súrodencov viedla džungľou a chránila ich pred divými zvieratami a silnými dažďami.

44 / Keď si rakúsky ornitológ všimol, že v dôsledku zmeny klímy prelietavajú ibisy lysé ponad Alpy príliš neskoro a smerujú tak do ľadovej pasce, kúpil si ultraľahké lietadlo a naučil sa na ňom lietať, aby mohol vtáky sprevádzať po bezpečnejšej trase. 

46 / Tekvica, ktorú vypestoval istý farmár, bola tak veľká, že sa do nej sám zmestil. V deň svojich 60. narodenín ju vydlabanú postavil na vodu a preplavil sa v nej po prúde rieky Missouri 60 kilometrov do susedného mesta, kde navštívil vnúčatá.

50 / Po tom, čo zomrel muž, ktorého hlas oznamoval upozornenia v londýnskom metre, jeho žena navštevovala každý deň stanicu v blízkosti ich domu, aby si manžela pripomenula. Z úcty k nej sa na stanici Embankment prihovára cestujúcim hlas jej manžela dodnes, a to aj po modernizácii systému, v rámci ktorej nahovoril oznamy na ostatných staniciach niekto iný.

51 / Policajt, ktorý vyrastal v indických slumoch, doučuje pri Červenej pevnosti v Dillí 80 chudobných detí, aby sa vo vedomostiach priblížili svojim rovesníkom a mohli vo vzdelávaní pokračovať v škole. Miestni rikšiari deti zase bezplatne vozia z vyučovania domov.

52 / V Japonsku zaviedli špeciálne lekcie, ktorých cieľom je posilniť po troch pandemických rokoch v rúškach ochabnuté svaly na tvári a naučiť ľudí opäť usmievať sa.

Back to Top