Rok dobrých správ 3

Keď som v roku 2020 začal vytvárať veselé textilné obrázky k dobrým správam zo sveta,
chcel som nimi v prvom rade potešiť priateľov v ťažkých časoch lockdownu. Keď sa z nápadu stala knižka a o rok nato ďalšia, ukázalo sa, ako veľmi nám v záplave negativizmu dobré správy chýbajú. A keď sa vďaka zahraničným prekladom rozšírili do sveta, reakcie čitateliek a čitateľov z celej zemegule potvrdili, že v tom zďaleka nie sme sami. Práve preto vám prinášame už tretí Rok dobrých správ. Ilustrované príbehy v knižke nechcú šíriť falošný optimizmus, ale skutočnú správu o ľuďoch, ktorí svojimi nápadmi a drobnými činmi pretvárajú svoje okolie – a tým aj celý svet – k lepšiemu.

Keď sa na brehoch anglického mesta Scarborough zastavil na odpočinok polárny mrož, v meste zrušili silvestrovské ohňostroje, aby mu nespôsobili stres pred pokračovaním v náročnej ceste na sever.

Predavač televízorov v Lime necháva po záverečnej na obrazovkách pustené rozprávky, aby ich mohli z ulice pozerať deti bez domova.

Učiteľ na dôchodku dováža do odľahlých talianskych dediniek knižky pre deti na vlastnoručne vyrobenej pojazdnej knižnici „Bibliomotocarro“.

Dôchodca Thor Vikström je už 60 rokov majiteľom malého kanadského ostrova na rieke Prairies River. Dlhé roky odolával štedrým ponukám developerov, ktorí od neho chceli ostrov kúpiť, až ho nakoniec daroval národnej rezervácií, ktorá bude chrániť zvieratá aj rastliny.

Vodič bratislavskej električky rozvešia každý rok na svoje narodeniny po vozidle cukríky a pripraví pre cestujúcich malé občerstvenie. Tí sa mu odvďačujú spevom, vinšami či odkazmi na papieri.

Keď sa 84-ročný vojnový veterán z Taiwanu dozvedel, že jeho rodnú štvrť plánujú zbúrať, natrel desiatky domov veselými farbami. Dúhová dedina – Rainbow Village sa zakrátko stala vyhľadávaným miestom a kultúrnym dedičstvom, ktoré už nebolo možné zrovnať so zemou.

V anglickom mestečku Beverley si nechali vianočný stromček aj šesť mesiacov po sviatkoch, aby ochránili vtáčiu rodinku,
ktorá v strome zahniezdila počas Vianoc.

Pred finálovým pretekom Olympijských hier v Tokiu nastúpil jamajský bežec na zlý autobus a odviezol sa na opačný koniec mesta. Vďaka okoloidúcej žiačke, ktorá mu dala svoje vreckové na taxík, preteky nielenže stihol, ale aj vyhral.
Po skončení pretekov športovec dievčinu vyhľadal a zlatú medailu jej venoval.

140 záchranárskych psov z celého sveta hľadalo spolu so svojimi cvičiteľmi preživších pod troskami budov po zemetrasení v Turecku. Psíkov, ktorí musia bežne cestovať v tmavých, chladných a hlučných batožinových priestoroch lietadiel, prepravila domov spoločnosť Turkish Airlines na znak vďaky prvou triedou.

Brazília prvýkrát preložila ústavu do jazyka pôvodných obyvateľov. Na preklade základného dokumentu štátu do amazonského jazyka „nheengatu“ sa podieľalo 15 domorodých prekladateľov.

Muž z Austrálie chodí už 63 rokov darovať krvnú plazmu. Jeho vzácne a silné protilátky, ktoré dokážu liečiť ochorenie krvi u novorodencov, pomohli zachrániť už dva milióny životov.

Poľská športovkyňa Maria Andrejczyk sa rozhodla predať striebornú medailu z olympiády a zaplatiť z peňazí osemmesačnému chlapcovi operáciu srdca.

Štyri malé deti, ktoré prežili pád lietadla v Kolumbii, našli po 40 dňoch v Amazonskom dažďovom pralese živé a zdravé. Najmladšie malo iba 11 mesiacov a prežilo najmä vďaka najstaršej 13-ročnej sestre, ktorá súrodencov viedla džungľou a chránila ich pred divými zvieratami a silnými dažďami.

Keď si rakúsky ornitológ všimol, že v dôsledku zmeny klímy prelietavajú ibisy lysé ponad Alpy príliš neskoro a smerujú tak do ľadovej pasce, kúpil si ultraľahké lietadlo a naučil sa na ňom lietať, aby mohol vtáky sprevádzať po bezpečnejšej trase. 

Back to Top