Rok dobrých zpráv 
I Vám se zdá, že zlých zpráv bylo za poslední rok víc než dost? Možná je čas zaměřit se na ty dobré.
Vždy jsem měl rád pozitivní příběhy: v knížkách, které jsem četl od dětství, ve filmech, které tvořím jako dospělý, ale zejména v životě, který se – celý život – snažím žít co nejlépe jak umím. Zlá nálada však během pandemie dolehla i na mě. Z bludiště negativních zpráv, které jako by najednou ovládli celý můj životní prostor, jsem zpočátku neviděl východisko. No řekl jsem si, že se jen tak lehce nedám a začal jsem cíleně vyhledávat ty dobré.
  
Zjistil jsem, že jich vlastně vůbec není málo. Mnohokrát jde o drobné, zdánlivě nenápadné skutky, které se mohou stát stejně tak na druhém konci ulice, jako i na druhém konci světa. Dobrých věcí se stane každý den mnoho, jen je ve změti „velkých“ událostí a suchých agenturních zpráv často přehlídneme. A tak jsem si řekl, že je zkusím převyprávět znova a po svém.
S barvičkami ani tabletem to sice velmi neumím, no z textilu se mi už podařilo vytvořit celý animovaný film. Možná jste o něm slyšeli – Šarkan je příběh o tom nejdůležitějším, co v životě máme: silná mezilidská pouta, které nepřetrhne ani smrt. Už při něm jsem se i v těžkém, palčivém tématu, snažil vidět to dobré. Proto jsem si řekl, že se Šarkanem inspiruji a zkusím s pomocí vyřazeného oblečení ztvárnit i dobré zprávy, které jsem našel v mediích.
Zpočátku jsem obrázky vytvářel jen čas od času a výhradně pro úzký okruh přátel. Když jsem však viděl, jak jim příběhy zvedají náladu, rozhodl jsem se, že jim budu ilustrované dobré zprávy přinášet každý týden. Dnes, po více jak roce práce, bych se o ně rád podělil i s vámi.
Když kvůli pandemii zrušily lety z italského Palerma, desetiletý chlapec se vydal s otcem navštívit babičku v Londýně pěšky. Po 2700 kilometrech, 93 dnech a dvou týdnech karantény se s dojatou babičkou konečně setkali.
Aby mohl otec letušky strávit Vánoce se svojí dcerou, koupil si šest letenek na linky, ve kterých během svátků sloužila jeho dcera.
Italský profesionální cyklista dovážel do svého pandemií zkoušeného rodiště léky a potraviny z vděčnosti za to, že ho místní podporovali během sezóny.
V knížce najdete 52 pozitivních příběhů z celého světa. Některé jsou starší, některé novější jako „pandemický“ rok 2020.
Pokud jste se v uplynulých týdnech vydali na procházku ulicemi některých evropských měst, možná jste si všimli, že ve veřejných prostorách přibylo několik ilustrací.
Některá města se totiž rozhodla potěšit svoje obyvatele a zkrášlit rozmanitá místa ilustrovanými dobrými zprávami ze světa. Lidé si tak mohli zpříjemnit čekání na tramvaj, nebo jen tak natrefit na jeden z citylightů či panelů, které jim, věříme, zvedli náladu.
Pokud byste chtěli potěšit ilustrovanými pozitivními příběhy ze světa i obyvatelstvo ve vašem městě, napište nám na martin@smatana.com.​​​​​​​
Staňte se i vy šiřiteli dobrých zpráv!
Back to Top