Rok dobrých správ 
Aj vám sa zdá, že zlých správ bolo za posledný rok viac než dosť? Možno je čas zamerať sa na tie dobré.
Vždy som mal rád pozitívne príbehy: v knihách, ktoré som čítaval od detstva, vo filmoch, ktoré tvorím ako dospelý, ale najmä v živote, ktorý sa – celý život – snažím žiť najlepšie ako viem. Zlá nálada však počas pandémie doľahla aj na mňa. Z bludiska negatívnych správ, ktoré akoby zrazu ovládli celý môj životný priestor, som spočiatku nevidel východisko. No povedal som si, že sa tak ľahko nedám a začal som cielene vyhľadávať tie dobré.
  
Zistil som, že ich vlastne vôbec nie je málo. Veľakrát ide o drobné, zdanlivo nenápadné skutky, ktoré sa môžu stať rovnako na druhom konci ulice, ako aj na druhom konci sveta. Dobrých vecí sa udeje každý deň veľa, len ich v spleti „veľkých“ udalostí a suchých agentúrnych správ často prehliadneme. A tak som si povedal, že ich skúsim prerozprávať znova a po svojom.
S farbičkami ani tabletom to síce veľmi neviem, no z textilu sa mi už podarilo vytvoriť celý animovaný film. Možno ste o ňom počuli – Šarkan je príbeh o tom najdôležitejšom, čo v živote máme: silných medziľudských putách, ktoré nepretrhne ani smrť. Už pri ňom som sa aj v ťažkej, pálčivej téme, snažil vidieť to dobré. Preto som si povedal, že sa Šarkanom inšpirujem a skúsim s pomocou vyradeného oblečenia stvárniť aj dobré správy, ktoré som našiel v médiách.
Spočiatku som obrázky vytváral len z času na čas a výhradne pre úzky okruh priateľov. Keď som však videl, ako im príbehy dvíhajú náladu, rozhodol som sa, že im budem ilustrované dobré správy prinášať každý týždeň. Dnes, po viac ako roku práce, by som sa o ne rád podelil aj s vami.
Keď kvôli pandémii zrušili lety z talianského Palerma, desaťročný chlapec sa vybral s otcom navštíviť babičku v Londýne peši. Po 2700 kilometroch, 93 dňoch a dvoch týždňoch karantény sa s dojatou starkou konečne stretli.
Aby mohol otec letušky stráviť Vianoce so svojou dcérou, kúpil si šesť leteniek na linky, v ktorých počas sviatkov slúžila a spoločne absolvovali všetky jej lety.
Taliansky profesionálny cyklista dovážal do svojho pandémiou skúšaného rodiska lieky a potraviny z vďačnosti za to, že ho miestni podporovali počas sezóny. 
V knižke nájdete 52 pozitívnych príbehov z celého sveta. Niektoré sú staršie, niektoré mladšie ako „pandemický“ rok 2020.  
Ak ste sa v uplynulých týždňoch vydali na prechádzku ulicami slovenských a českých miest, možno ste si všimli, že vo verejných priestoroch pribudlo niekoľko ilustrácií.
Niektoré mestá sa totiž rozhodli potešiť svojich obyvateľov a skrášliť rozmanité miesta ilustrovanými dobrými správami zo sveta. Ľudia si tak mohli spríjemniť čakanie na električku, alebo len tak natrafiť na jeden zo citylightov či panelov, ktoré im, veríme, zdvihli náladu.
Ak by ste chceli potešiť ilustrovanými pozitívnymi príbehmi zo sveta aj obyvateľov vo vašom meste, napíšte nám na martin@smatana.com

Staňte sa aj vy šíriteľmi dobrých správ!
O autorovi 

Martin Smatana je absolvent animácie na bratislavskej VŠMU a na pražskej FAMU. Jeho animovaný film The Kite mal premiéru na festivale Berlinale, získal 65 medzinárodných cien, bol nominovaný do semifinále študentských Oscarov a ako prvý česko-slovenský film bol zaradený do Galérie moderného umenia v New Yorku. Zároveň je držiteľom ceny Slnko v sieti a magazín Forbes ho v roku 2021 zaradil do rebríčka tridsiatich výnimočných Slovákov pod 30 rokov. Od roku 2020 pripravuje Martin spolu s tímom spolupracovníkov medzinárodnú kampaň zameranú na šírenie pozitívnych správ medzi ľudmi s názvom Rok dobrých správ. 
Back to Top