Smetiar z kolumbijskej Bogoty roky zachraňoval knihy, ktoré ľudia vyhodili do koša. Po čase z nich na prízemí svojho domu vytvoril verejnú knižnicu pre chudobné deti s viac ako 25.000 zväzkami.
V nemocnici vo francúzskom Valenciennes sa deti vozia na operačnú sálu v hračkárskych autách, ktoré zmierňujú stres a strach pred operáciou.
Riaditeľ zoologickej záhrady v Novom Južnom Walese si k sebe domov zobral červené pandy, aby ich zachránil pred požiarom.
85-ročná babička sa priznala vnukovi, že nikdy nevidela more ani hory. Odvtedy spoločne precestovali 40.000 km po celých Spojených štátoch a navštívili 29 národných parkov.
Keď kvôli pandémii zrušili lety z talianského Palerma, desaťročný chlapec sa vybral s otcom navštíviť babičku v Londýne peši. Po 2700 kilometroch, 93 dňoch a dvoch týždňoch karantény sa s dojatou starkou konečne stretli.
Sen 22-ročnej hendikepovanej študentky o výstupe na Olymp sa stal skutočnosťou, keď ju na najvyššiu horu Grécka na chrbte v špeciálne upravenom nosiči vyniesol známy športovec.
Keď v Barcelone zakázali účasť divákov na podujatiach, v hľadisku miestnej opery si Pucciniho skladbu Chryzantémy vypočulo 2292 rastlín. Tie potom z vďaky za ich boj s pandémiou putovali zdravotníkom.
Umývači okien v kanadskom Kingstone sa prezliekli za superhrdinov, aby rozveselili pacientov v detskej nemocnici. Iron Man, Hulk, Spiderman či Batman tak namiesto zločinu bojovali so špinou na oknách.
Japonská babička pre seba nenašla vhodnú hru na smartfóne a tak sa v 81 rokoch začala učiť programovať. Hru inšpirovanú tradičným bábkovým divadlom, ktorú vytvorila po troch rokoch štúdia, si odvtedy stiahli desaťtisíce užívateľov.
Hotely, ktoré museli zostať kvôli pandémii zatvorené, vysvietili izby do tvaru srdca, aby v náročných časoch povzbudili ľudí po celom svete.
Taliansky profesionálny cyklista dovážal do svojho pandémiou skúšaného rodiska lieky a potraviny z vďačnosti za to, že ho miestni podporovali počas sezóny.
Pohotoví požiarnici z amerického Utahu rozveselili preľaknuté dievčatko po autonehode tým, že si od neho nechali namaľovať nechty.
Keď sa 85-ročná Nemka a 89-ročný Dán po uzavretí hraníc nemohli navštevovať, našli si miesto, na ktorom štáty oddeľuje len závora. Tam sa za rozkladacím stolčekom každý deň stretávali, zhovárali a prekvapovali malými darčekmi.
109-ročný starček z Austrálie uštrikoval tučniakom ohrozeným únikom ropy vlnené svetríky. Ochránil ich tak pred otravou, ktorú by si mohli spôsobiť pri čistení srsti.
Rodinka v anglickom Somersete sa rozhodla zdvihnúť počas lockdownu náladu susedom a vymaľovala si dom tehličku po tehličke veselými farbami.
Aby mohol otec letušky stráviť Vianoce so svojou dcérou, kúpil si šesť leteniek na linky, v ktorých počas sviatkov slúžila a spoločne absolvovali všetky jej lety.
Ľudia zavretí doma tlieskali počas pandémie z balkónov pracovníkom v prvej línii – zdravotníkom, hasičom, či predavačom.
Islandské úrady odporučili osamelým ľuďom, ktorým počas pandémie chýba fyzický kontakt, objímať stromy. Výskumy ukazujú, že táto aktivita má množstvo pozitívnych účinkov, zmierňuje stres a zlepšuje zdravie.
Česká umelkyňa vytvorila na záhrade domova dôchodcov vtáčie búdky pripomínajúce niekdajšie domy jeho obyvateľov. Seniori tak trávia čas v prostredí, ktoré spoluvytvárajú ich vlastné spomienky.
Keď museli kníhkupci zo Žiliny kvôli pandémii zavrieť svoj obchod, knižky rozvážali čitateľom na kolobežkách a bicykloch.
Muž sa plavil 85 dní na malej loďke cez Atlantik, aby v čase zrušených letov stihol prísť z Portugalska do Argentíny na oslavu 90-tych narodenín svojho otca.
Aby mohol hrdý dedko z Oregonu tráviť spoločné chvíľe so svojimi desiatimi vnúčatami, kúpil vyradený školský autobus, na ktorom ich každé ráno vozí do školy.
Zdravotník v ochrannej kombinéze prekvapil v jednej z talianských nemocníc 86-ročnú pacientku, keď ju vyzval do tanca. Ich valčík rozveselil osadenstvo na celom poschodí.
Austrálski záchranári zhadzovali na vyprahnutú zem z vrtuľníkov tony ovocia a zeleniny, aby nakŕmili hladujúce zvieratá počas ničivých požiarov.
Obyvatelia poľského a Českého Tešína si v čase zatvorených hraníc ponad rieku odkazovali, ako si navzájom chýbajú.
Čínsky farmár prejazdil za 24 rokov pol milóna kilometrov na motorke, kým našiel syna, ktorého ako malého uniesli ozbrojenci.
Keď študenti z anglického Bristolu zistili, že ich školník už štyri roky nenavštívil blízkych v rodnej Jamajke, poskladali sa mu na letenku.
V Dánsku vymysleli ceruzky, ktoré možno po použití zasadiť a polievať, až kým z nich nevyrastie bylinka, krík, či strom. Firma tým chce vrátiť prírode to, čo si od nej pri ich výrobe vzala.
Keď niekdajšej slávnej španielskej primabaleríne pustili hudbu z Labutieho jazera, spomenula si napriek Alzheimerovej chorobe na baletnú choreografiu a pokúsila sa ju zatancovať.
Na olympiáde v Tokyu sa predstavil aj medzinárodný olympijský tím zložený z utečencov. 29 športovcov, ktorí museli kvôli vojne či útlaku opustiť svoje domovy, súťažilo po druhý krát v histórií pod spoločnou vlajkou.
Talianskí zdravotníci si na ochranné odevy nechali vytlačiť svoje usmiate tváre, aby do sterilných priestorov nemocnice vniesli trochu človečiny a pacientom ukázali, že nie sú sami.
Aby sa deti na zastávke necítili počas čakania na autobus osamelo, starí rodičia im k nej osadili vlastnoručne vyrobenú sochu známej japonskej postavičky Totora v životnej veľkosti.
Obyvatelia talianskych miest hrali a spievali z okien počas domácej izolácie, aby potešili susedov a vyjadrili im svoju spolupatričnosť.
V Holandsku vysadili na strechy autobusových zastávok kvety. Chcú tak do mesta preniesť kus prírody a pomôcť včelám.
Kanadská pošta rozoslala počas lockdownu do všetkých domácností v krajine pohľadnice s motívmi uznania, vďaky a spolupatričnosti. Ľudia ich mohli doplniť vlastným odkazom a zdarma zaslať blízkym, aby s nimi mohli zostať v zmysluplnom kontakte aj v časoch pandémie.
To, že priateľstvo nepozná medze, dokazujú deti zo Spojených štátov a Mexika, ktoré sa spolu hojdajú na hojdačke: každé na jednej strane prísne stráženej hranice.
Britský vojnový veterán sa v snahe získať podporu pre Národnú zdravotnú službu zaviazal krátko pred svojimi stými narodeninami obísť s pomocou chodúľky 100-krát záhradu za domom. Jeho čin vyniesol zbierke 32 miliónov libier a jemu rytiersky rád od kráľovnej Alžbety II.
V dutine stromu pri nemeckom Eutine si zaľúbenci nechávajú listy už 130 rokov. Za ten čas získal strom vlastnú poštovú adresu a spojil ľudí do tisícov priateľských a niekoľkých manželských zväzkov.
Muž z japonskej prefektúry Miyazaki strávil dva roky sadením kvetov pre svoju nevidiacu manželku, aby sa mohla z kvetinovej záhrady tešiť vďaka jej vôni.
V švajčiarskej dedine Zermatt vyjadrujú solidaritu s krajinami zasiahnutými pandémiou tým, že na najvyššiu horu krajiny premietajú ich národné vlajky.
Známy výrobca nábytku zo Švédska vydal ilustrovaný návod, podľa ktorého si môžu deti podomácky postaviť bunker, hrad či stan. Pomohol tak množstvu rodín prečkať náročné obdobie domácej izolácie a zavretých škôl.
V Dánsku a ďalších krajinách Európy si môžu ľudia zdarma požičať kajaky, pokiaľ počas plavby vyzbierajú z rieky odpadky.
Po desaťročiach úsilia sa v Afrike podarilo vyhubiť detskú obrnu. Očkovanie proti tejto chorobe tak podľa odhadov zachránilo 1.8 milóna detí pred celoživotným ochrnutím a 180 000 pred smrťou.
Klienti francúzskeho domova dôchodcov rozvíjajú svoju motoriku a tvorivé schopnosti všemožnými spôsobmi – napríklad aj na kurzoch elektronickej hudby a techna. Účastníci vo veku 90 rokov pracujú počas kurzu so syntetizátormi a pásmovými ekvalizérmi. Hra na elektronické nástroje nevyhovuje všetkým, a preto niektorí zo seniorov doprevádzajú svojich kolegov tradičnými rytmickými nástrojmi. Prostredníctvom tejto terapie sa lekárom darí znižovať dávkovanie liekov a potlačiť úzkosť u seniorov.
Deti, ktoré museli počas pandémie tráviť celé mesiace doma, si do okien vylepili vlastnoručne nakreslené obrázky s dúhou a nápisom „Všetko zvládneme“. Chceli tým odkázať susedom, že po každej búrke raz vyjde slnko.
Vietnamský predavač z Pardubíc odniesol na políciu obálku s peniazmi, ktorú uňho zabudol zákazník. Za to, že odmietol nálezné, mu český pivovar venoval ročný prídel piva, ktoré vo svojom obchode predáva za dobrovoľný príspevok a peniaze posiela na pomoc postihnutým deťom.
Po roku dištančnej výučby sa učitelia zo Španielska rozhodli presunúť školu na miestnu pláž. Nielenže tým žiakom zabezpečili rozostupy a čerstvý vzduch, ale v kontakte s morom a ostrovmi im mohli tiež názornejšie vysvetliť látku z biológie či zo zemepisu.
Počas lockdownu si psíkov adoptovalo tak veľa domácností, že mnohé útulky zostali prázdne. Zvierací spoločníci pomohli najmä osamelým ľuďom preklenúť obavy z pandémie a vytvoriť u nich pocit bezpečia.
Osirelé deti v kanadskom Montreale navštevujú každý deň seniorov v domovoch dôchodcov, aby spolu trávili čas a vzájomne sa od seba učili.
Francúzska kvetinárka poukladala na znak vďaky zdravotníkom na autá pred nemocnicou kytice pestrofarebných kvetov.
Po skončení jedenásťdňovej vojny medzi Izraelom a Palestínou darovala izraelská vychovávateľka z materskej školy ľadvinu trojročnému chlapcovi z palestínskeho pásma Gazy.
Stredoškolákov v kanadskom Comoxe zdravila dlhé roky z okna pri škole istá staršia dáma. V deň, keď mala odísť do domova dôchodcov, sa s ňou prišli pred jej dom rozlúčiť stovky študentov.
Are you one of those who feel that last year we had more than our fair share of bad news? Animated film maker Martin Smatana found an original way of cheering up his friends in these difficult times: every week he picked a “good news” story from around the world and illustrated it with a happy image that he fashioned from used fabrics. We hope that this book, featuring 52 illustrated good news stories, will put a smile on your face as well.