Turecký lesník Hikmet Kaya vysadil s pomocníkmi za 25 rokov 30 miliónov stromov a premenil tak okolie svojej dediny na zelenú oázu uprostred nehostinnej krajiny.
Z netradičnej knižnice v Dánsku si môžu čitatelia namiesto knihy požičať človeka. Knižnica sa prostredníctovm týchto „živých príbehov“, ktoré často rozprávajú zástupcovia najrôznejších menšín, snaží bojovať proti predsudkom a kultúrnym stereotypom.
Českí, ruskí, bieloruskí a ukrajinskí hudobníci nahrali v rámci charitatívnej akcie skladbu s názvom „Nevzdám sa“, v ktorej vyjadrili svoju podporu ľuďom postihnutých vojnou na Ukrajine.
Zaľúbencov z indického štátu Kérala neodradili od svadby ani dlhotrvajúce dažde a povodne. Na obrad do chrámu sa doplavili vo veľkom hrnci.
Futbalisti Dinama Bukurešť nastupujú pred divákov v úvode zápasu spolu s opustenými psíkmi z útulku. Diváci si následne môžu psíkov, ktorých videli s hráčmi v televízii, adoptovať.
Poštár Liu Baochao doručuje v ťažko dostupných oblastiach Číny balíky a listy ľuďom, ktorí by bez neho zostali odrezaní od sveta.
Žiaci a žiačky z amerického Bradfordu postavili hendikepovanému spolužiakovi drevený prístrešok na zastávke autobusu, aby ho ochránili pred výčinmi počasia.
Brazílsky parašutista Luigi Cani vysypal počas zoskoku 100 miliónov semienok dvadsiatich siedmych druhov pôvodných drevín nad vyklčovanou oblasťou Amazonského dažďového pralesa.
Na protest proti pandemickým opatreniam, kvôli ktorým museli zostať múzeá a galérie v Holandsku zatvorené, sa popredné kultúrne inštitúcie dočasne zmenili na prevádzky, ktorých sa zákaz netýkal. Z múzea Vincent van Gogha v Amsterdame sa tak na jeden deň stal nechtový salón, z Limburského múzea posilňovňa, a z koncertných sál po celej krajine kaderníctva.
Fínka Auri Katariina upratuje zanedbané domácnosti neznámych ľudí bez nároku na honorár. Pomáha najmä tým, ktorí sa kvôli kritickým životným situáciám či psychickým problémom nevedia o poriadok postarať sami.
V roku 1962 sa Japonec Kenichi Horie ako prvý sólový jachtár na svete preplavil vo veku 23 rokov cez Pacifik. Plavbu si zopakoval o šesťdesiat rokov neskôr, čím sa zároveň stal najstarším človekom, ktorí prekonal trasu medzi Japonskom a Spojenými štátmi bez zastavenia.
Prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski odprevadil do školy jedenásťročné dievčatko s Downovým syndrómom, ktorému sa spolužiaci vysmievali.
Keď poslanci v austrálskom Melbourne priradili e-mailové adresy každému zo 70.000 stromov v meste, chceli tým občanom uľahčiť nahlasovanie zlomených konárov či iných poškodení. Namiesto toho však ľudia z celého sveta píšu melbournským stromom vtipné a zamilované listy.
V múzeu Prado v Madride vystavujú dielo, ktoré si môžu návštevníci vychutnať nielen očami, ale aj nosom. Obraz Zmysel čuchu od Breughela a Rubensa sprevádza vôňa pomarančových kvetov, jasmínu, fígovníka, kosatcov a africkej cibetky.
Dvanásťročný stolár Gabriel Clarkie z Anglicka sa po vypuknutí vojny rozhodol pomôcť deťom na Ukrajine tým, že pre ne vyrezal drevenú misku. Tá sa na internete stala virálnym hitom a jej tvorca ju vydražil za štvrť milióna libier, ktoré poslal na Ukrajinu.
Fakt, že princezné v rozprávkach nenosia okuliare, nahneval deväťročnú Lowri natoľko, že sa rozhodla napísať list výkonému riaditeľovi spoločnosti Disney. O tri roky neskôr vstúpil do kín animovaný film Encanto, ktorého hlavná hrdinka mala ako prvá disneyovská princezná na nose okuliare.
Vďaka tradícii ručného kosenia a hrabania sa Kopanecké lúky v Slovenskom raji stali druhovo najbohatšími lúkami na svete. Na ploche 0.25 metra štvorového rastie 54 druhov vyšších rastlín.
Roger Federrer prekvapil svojho detského fanúšika, keď ho navštívil počas tréningu a zahral si s ním zápas. Švajčiarsky tenista tým splnil sľub, ktorý dal mladému Zizouovi päť rokov predtým.
Verejná knižnica v New Yorku rozdala deťom a tínedžerom zo svojho fondu pol milióna kníh. Pomohla im tak vybudovať si vlastné domáce knižnice, vďaka ktorým sa môžu mladí ľudia učiť a rozvíjať aj počas školských prázdnin.
Do národného parku Zinave v Mozambiku sa po štyridsiatich rokoch vrátili nosorožce.
Vo Švajčiarsku majú banky nielen na peniaze, ale aj na čas. Ministerstvo zdravotníctva prišlo s iniciatívou, prostredníctvom ktorej si môžu mladí ľudia do takejto banky uložiť hodiny strávené starostlivosťou o osamelých seniorov. Uložený čas si budú môcť vybrať, keď budú sami starí a odkázaní na cudziu starostlivosť.
Počas útokov na Mariupoľ kúpil niekdajší majiteľ nočného klubu dodávku, na ktorej z ostreľovaného mesta postupne odviezol 200 ľudí.
Organizácia Coral Vita pestuje na pevnine na Bahamách koraly, ktoré potom vysádza do mora, čím prispieva k obnove a ochrane morského ekosystému.
Na cyklistické preteky Tour de France sa po tridsiatich troch rokoch vrátili ženy.
Muž z Kalifornie si k sebe zobral chorého 16-ročného psíka, aby v útulku nezomrel sám. Vďaka jeho opatere sa však psík z choroby zotavil a vrátil sa do života.
Záchranári a dobrovoľníci v utečeneckom tábore usporiadali sedemročnému dievčatku z Ukrajiny narodeninovú oslavu.
Inžinierka Nzambi Matee z Nairobi vymyslela spôsob, ako premeniť jednorázové plasty na tehly pevnejšie ako betón. V rodnej Afrike z nich stavia škôlky, školy a cesty.
Drevo z vianočného stromčeka na Staromestskom námestí v Prahe využili po sviatkoch študenti na výrobu hmyzích hotelov pre domovy dôchodcov.
Obyvatelia európskych miest čakajú na staniciach ukrajinských utečencov s transparentmi s informáciou, koľkým ľuďom vedia poskytnúť dočasné útočisko pred vojnou.
Fanúšikovia španielskeho futbalového klubu Real Betis zasypali počas prestávky ihrisko tisíckami plyšových hračiek. Tie potom klub daroval ako vianočný darček deťom zo znevýhodnených rodín.
19-ročná Belgičanka Zara Rutherfordová obletela Zem ako najmladšia žena v dejinách. Na lietadle navrhnutom v Česku a zostrojenom na Slovensku preletela počas päťmesačnej cesty viac ako 51-tisíc kilometrov ponad 5 kontinentov. Nezastavili ju mrazy, búrky, smog ani byrokracia.
Psík Patron pomohol ukrajinským pyrotechnikom nájsť 200 kusov nevybuchnutej munície, za čo si vyslúžil medailu od prezidenta Zelenského.
Holandská organizácia Ocean Cleanup, ktorá vyvíja technológiu účinného čistenia morí, dosiahla dôležitý miľník, keď z Tichého oceána vytiahla sto ton plastového odpadu.
Britská primatologička Jane Goodallová, ktorá od roku 1960 prináša revolučné poznatky zo sveta šimpanzov aj ľudí, získala za svoju neutíšiteľnú vedeckú zvedavosť prestížnu Templetonovu cenu. Svetoznámy výrobca hračiek jej k oceneniu pogratuloval tým, že na trh v rámci svojej kolekcie „Inšpirujúce ženy“ uviedol bábiku s jej podobizňou.
Dvojročný Barett z Texasu objednal omylom počas hry z maminho telefónu 31 cheesburgerov. Keďže sa objednávka nedala vrátiť, mama vystrojila cheesburgerovú hostinu pre susedov z okolia.
Vo Švajčiarsku prijali zákon, ktorý v domácnostiach zakazuje chovať iba jedno morské prasiatko s odôvodnením, že ide o spoločenského tvora.
Personál štokholmskej reštaurácie Fotografiska nosí špeciálne zástery, ktoré cez deň absorbujú oxid uhličitý zo vzduchu a cez noc ho uvoľňujú rastlinám v skleníku prevádzky.
Trojnásobný grandslamový víťaz Horia Tecău pozval do svojej tenisovej akadémie v Rumunsku deti utečencov z Ukrajiny.
Britská spoločnosť vyvinula triskový oblek, vďaka ktorému môžu záchranári a doktori preniknúť aj do ťažko prístupných horských oblastí, kam sa sanitka ani helikoptéra nedostanú.
Najvyšší ústavný súd v Ekvádore zamietol všetky plány na ťažbu ropy v Amazonskom pralese. Ide o historické víťazstvo pre domorodé obyvateľstvo a dôležitý krok pri ochrane environmentálne a kultúrne významných lokalít v Amazónii.
Špičkový šéfkuchár José Andrés odišiel po vypuknutí vojny na poľsko- ukrajinskú hranicu, kde v spolupráci s miestnymi kuchármi, reštauráciami, výrobcami a dodávateľmi, pripravili denne tisíce jedál pre utečencov.
Keď angličanovi Maxovi Wooseymu zomrel v hospici sused, ktorý mu len pár dní predtým požičal stan, rozhodol sa upozorniť na potrebu starostlivosti o smrteľne chorých. Kampaň, počas ktorej strávil v stane 500 nocí, priniesla hospicu pol milióna libier a Maxovi návštevu britského premiéra.
Dvaja českí turisti sa rozhodli, že počas cesty okolo sveta urobia niečo pre čistejšiu planétu. Na miestach, ktoré navštívili, upratovali spolu s miestnymi obyvateľmi parky, ulice a pláže.
Bezpečnostná schránka ukrytá v ľadovej hore na severe Nórska obsahuje semienka rastlín zo všetkých krajín sveta. Vedci ich zhromaždili pre prípad globálnej katastrofy ako základ pre obnovenie bohatstva a pestrosti rastlinnej ríše na Zemi.
Vojak Valerij a vojačka Lesja z Ukrajiny sa počas obrany Kijeva zosobášili za účasti starostu metropoly Vitalija Klička na lúke za mestom.
Zraneného horolezcu v chorvátskych horách zachránil pred umrznutím jeho pes, ktorý ho vlastným telom zohrieval 13 hodín, kým prišla pomoc.
Po tom, čo museli afgánske vedkyne opustiť Kábul, predviedli svoje vynálezy na Svetovom fóre v Dohe. Odvtedy sa zúčastňujú vedekých súťaží po celom svete a pomáhajú mladým afganským ženám rozvíjať svoje zručnosti v oblasti inžinierstva, vedy a techniky.
Slovenská ultramaratonistka Lenka Vacvalová prebehla v Peru 850 km cez jeden z najstarších trailov na svete, a vyzbierala tak peniaze na kúpu unikátneho prístroja pre detskú onkológiu v Bratislave.
Taliansky streetartový umelec Cibo bojuje proti nenávisti vo verejnom priestore tým, že nacistické symboly na stenách prekresľuje na jedlá.
V rámci boja proti stareckej demencii a osamelosti otvorili v juhokórejskom Soul dennú diskotéku, do ktorej si môžu seniori prísť zlepšiť náladu, získať nové priateľstvá a načerpať energiu.
Manželia – veterinári Valentina a Leonid Stojanovovci z Odesy premenili svoj dom na útulok pre opustené zvieratá z ukrajinských miest postihnutých vojnou.
Keď sa austrálskemu farmárovi Benovi Jacksonovi kvôli pandémii nepodarilo prísť na pohreb milovanej tety, rozsypal na pozemku farmy krmivo v tvare srdca. Vďaka ovciam, ktoré sa prišli napásť, tak zosnulej tete vyslal srdečný odkaz priamo do neba.